Kluczowa rola pierwszego wrażenia

Kluczowa rola pierwszego wrażenia

Pierwsze wrażenie, jakie robisz podczas spotkań czy rozmów na żywo, często odgrywa znaczącą rolę w dalszych relacjach. Dbając o pierwsze wrażenie, możemy znacząco wpłynąć na to, jak postrzegają nas inni i jakie wrażenie zostawiamy po sobie.

  1. Ustal cele spotkania i przygotuj się merytorycznie

Przed spotkaniem warto określić konkretne cele i oczekiwania. Zbierz, jeśli to możliwe, informacje na temat potencjalnych uczestników, prelegentów, rozmówcy, abyś była dobrze przygotowana merytorycznie. Dobrze jeśli będziesz znała kontekst i tematykę spotkania, wydarzenia, aby móc konstruktywnie włączyć się w dyskusję.

  1. Ubranie – Dopasuj je do okoliczności

Styl ubioru powinien być adekwatny do charakteru spotkania. Dobrze dobrana garderoba pozwoli Ci na wyrażenie pewności siebie i profesjonalizmu. Unikaj przesadnej ekstrawagancji, ale także zbyt luźnych czy niedopasowanych ubrań. Klasyka zawsze jest w dobrym tonie.

  1. Pielęgnacja

Zadbaj o higienę osobistą, odpowiednią fryzurę, makijaż to wszystko składa się na ostateczny wizerunek. Czystość i schludność są równie ważne jak sama garderoba.

  1. Pozytywna postawa i komunikacja – uśmiech i pewność siebie

Pamiętaj o pozytywnej postawie i komunikacji. Uśmiech, pozytywne nastawienie oraz pewność siebie mają ogromny wpływ na atmosferę spotkania. Ludzie z natury wolą przebywać z osobami pozytywnymi i uśmiechniętymi. Zatem, jeśli miałaś kiepski dzień a wieczorem wybierasz się na jakiś event to wprowadź się w dobry nastrój. Włącz ulubioną muzykę, zrób sobie szybką kąpiel, nasmaruj ciało pachnącym balsamem. Takie proste zabiegi mogą wpłynąć na poprawę nastroju i lepsze samopoczucie podczas spotkania.

  1. Bycie asertywnym, ale też empatycznym

Bądź asertywna, wyrażaj swoje opinie i zdanie, jednakże słuchaj rozmówcy i okazuj zrozumienie. Empatyczne podejście jest kluczem do budowania dobrych relacji. Asertywność, czyli wyznaczanie własnych granic, pomoże Ci żyć w zgodzie ze sobą z tym co czujesz, jak myślisz i czego chcesz a na co nie wyrażasz zgody.

  1. Przygotuj krótką prezentację o sobie

Jeśli to konieczne, przygotuj krótką prezentację o sobie, swoich kompetencjach i osiągnięciach. To doskonały sposób na wyrażenie swoich mocnych stron w sposób klarowny i przekonujący. Bardzo często na różnych spotkaniach networkingowych mamy szansę zaprezentować siebie, czy swój biznes właśnie w przeciągu 30 sek. Dlatego, aby zaoszczędzić sobie dodatkowego stresu warto wcześniej przygotować sobie krótką formułkę i nauczyć się ją na pamięć.

  1. Bądź punktualna i wyraź szacunek dla innych

Pamiętaj o punktualności. Przygotuj się tak, by dotrzeć na spotkanie wcześniej. Szacunek dla czasu drugiej osoby jest kluczowy w budowaniu profesjonalnych relacji. Osobiście wolę na miejsce przybyć wcześniej, aby mieć czas na znalezienie miejsca parkingowego, dotarcia do miejsca docelowego, skorzystania z szatni, toalety i spokojnie bez pośpiechu wejść na wydarzenie. Pośpiech nie jest wskazany w profesjonalnym wizerunku.

  1. Kontrola napięcia i stresu

Stres przed ważnym spotkaniem to naturalne zjawisko. Zastosuj techniki oddechowe, wizualizacje sukcesu, a także przygotuj się wcześniej, co pozwoli zmniejszyć napięcie.

Na moich zajęciach dla studentów i warsztatach dla kobiet, które prowadzę uczę, że pierwsze wrażenie to nie tylko kwestia wyglądu. To także postawa, komunikacja i szacunek do drugiej osoby. Dbając o te aspekty, możesz skutecznie wpływać na odbiór samego siebie oraz budować pozytywne i trwałe relacje z innymi. Dopilnuj tych elementów, a Twój wizerunek podczas ważnych spotkań z pewnością zostanie zapamiętany w pozytywny sposób.

Scroll to Top