Self concept - koncepcja siebie

„Jest połowa września. za oknem świeci słońce. Dziś mam urlop. Urlop na zastanowienie się czego chcę od siebie, od życia. Czasami czuję smutek, że zbyt długo tkwię w jednym miejscu. W miejscu, w którym niczego już nie osiągnę, nic nie zyskam, niczego się nie nauczę. W miejscu które przepełnione jest smutkiem, narzekaniem, niefajną energią. ale tam tkwię, bo nie mam odwagi przebić się przez ścianę strachu…choć ciągnie mnie do czegoś zupełnie innego, nowego, swojego.”

To jest prawdziwa historia dorosłej kobiety. Kobiety, która zatraciła marzenia, straciła sens życia. Kobiety, która zamiast żyć od dłuższego czasu wegetuje, drży na myśl o zmianie. Kobiety, która stała się niewolnikiem ego, swoich przekonań, przekonań innych na swój temat. Kobiety, która ma bardzo niski self concept.

Czym jest Self concept?

Najogólniej i najprościej ujmując self concept to koncepcja siebie. Obraz siebie, jaki stworzyłaś na podstawie założeń o sobie. To Twoja samoocena i wiara w siebie.

Odpowiedz teraz na kilka pytań:

 1.  jak czujesz się sama ze sobą?
 2. jakie myśli przychodzą Ci do głowy kiedy myślisz o sobie?
 3. co myślisz o sobie, kiedy patrzysz na siebie w lustrze?

A teraz wstań proszę, podejdź do lustra, spójrz sobie w oczy, czy potrafisz powiedzieć do siebie „jestem dla siebie ważna”? jak się czujesz? być może jest Ci dziwnie i niewygodnie, być może mówisz do siebie odwracając wzrok. A może udało Ci się i czujesz się z tym dobrze i naturalnie – w takim razie gratuluję.

Nasz self concept, czyli to jak postrzegamy siebie, wpływa na wszystko w naszym życiu, na każdą podjętą decyzję, na to czy przez życie idziesz będąc w roli ofiary, czy zwycięzcy. To myśli, którymi się karmisz każdego dnia. Sposób postępowania i wreszcie – to w jaki sposób traktujesz siebie i jak o siebie dbasz. Reasumując self concept to:

 • Poczucie własnej wartości – jest fundamentem do wszystkiego czego potrzebujesz w życiu. Od poczucia własnej wartości zależy to, jakie decyzje w życiu podejmujesz, jakich partnerów do siebie przyciągasz, jakimi ludźmi się otaczasz, jaką masz pracę, relacje z innymi… Poczucie własnej wartości powinno być niezachwiane i niezniszczalne. Jak banknot 100 zł. Kiedy jest nowy jest wart sto złotych, kiedy jest brudny i podeptany jest wart dokładnie tyle samo. Nie ma lepszej i gorszej wartości. Wartości się nie nabywa – wartość się ma.
 • Pewność siebie – dla mnie jest wypadkową poczucia własnej wartości. Zastanów się czy dźwigasz na barkach kilkutonowy worek wypełniony strachem, lękiem, blokującymi Cię przekonaniami, które powodują, że zamiast sukcesów w życiu „odnosisz” same porażki? Pewność siebie wynika z miłości do siebie, z wiary w siebie i swoją moc twórczą, z zaufania do siebie i tego, że postępuje zawsze zgodnie z tym w co wierzę i co jest zgodne ze mną z moimi wartościami.
 • Przekonania na swój temat – to bardzo ważny aspekt postrzegania siebie. Praca nas sobą powinna zacząć się właśnie od przekonań, jakie wynieśliśmy z domu oraz tych przekonań, które nosisz w sobie od pokoleń i które blokować Cię mogą na wielu płaszczyznach jak na przykład:
 • Finanse – pieniądze są brudne i szczęścia nie dają, pieniądze nie są najważniejsze w życiu.
 • Zdrowie – zastanów się czy non-stop narzekasz na swoje zdrowie, czy cieszysz się zdrowiem.
 • Praca – czy masz przekonanie, że powinnaś pracować mądrze a nie ciężko? czy to co robisz jest zgodne z tym, czego chcesz, czy też jesteś trybikiem, który nie ma wpływu na to co robi, jest niezadowolony z tego czym się zajmuje, ale wychodzisz z założenia że tylko ciężką pracą ludzie się bogacą i lepiej mieć jakąkolwiek pracę niż żadną?
 • Wygląd – w jaki sposób siebie postrzegasz w taki sposób o siebie dbasz. Jeśli masz przekonanie, że jesteś szarą myszką, nic nie wartą osobą i wstydzisz się własnego Ja to tak też przedstawisz się innym. Zastanów się jak o siebie dbasz zewnętrznie? W jaki sposób opakowujesz swoje wewnętrzne piękno? Masz styl, czy raczej w Twoich stylizacjach panuje chaos? Wiesz kim jesteś lub kim chcesz być i jak wyglądać, jak prezentować się innym, jak podkreślać swoją osobowość za pomocą stroju, jak dodać sobie pewności siebie poprzez strój i pokochać to kim i jaka jesteś?

W swoim umyśle każdego dnia tkasz historię o sobie. Historię, w którą wierzysz. Zadbaj o to, aby była to najpiękniejsza historia Twojego życia. Miej odwagę marzyć i tworzyć życie na własnych zasadach. Czy warto trwać przy przekonaniach, które nie są dla Ciebie budujące? Które zasłyszałaś w dzieciństwie, w szkole, w pracy? To nie była prawda o Tobie. Naucz się tworzyć self concept który będzie zgodny z Tobą, naucz się tworzyć własne, nowe, budujące przekonania na swój temat i odciśnij je mocno w podświadomości.  Tylko wtedy wyjdziesz z roli ofiary i niewolnika zewnętrznych czynników, które rzekomo wpływają na Twoją rzeczywistość.

Wiara w siebie jest podstawą wszystkiego.

Wyobraź sobie że jesteś różą, która rośnie w ogrodzie życia. Bez słońca i wody nie rozkwitniesz, nic wokół Ciebie nie urośnie. Bez słońca i wody rosną w ogrodzie tylko chwasty, a Ty umierasz choć nadal żyjesz i walczysz tylko o przetrwanie.

Ale kiedy regularnie będziesz wlewać w swoje serce miłość do siebie (woda), zadbasz o wspierające Cię myśli (słońce) urośniesz. Będziesz piękna sama w sobie. Będziesz emanować niewidzialnym światłem, które będziesz nosić w sobie i które pomoże Ci z wiarą i zaufaniem iść przed siebie. To czym emanujesz to przyciągasz, zatem i wokół Ciebie pojawi się ogród wypełniony miłością i tym co dla Ciebie dobre. Każda róża ma też kolce – to Twoje granice, o które powinnaś nauczyć się dbać.

Dzięki miłości do siebie, zaufaniu do siebie wzmacniasz swój self concept i stajesz się lepsza i lepsza każdego dnia.

Jak wzmocnić self concept:

 • Przede wszystkim pracuj nad swoimi przekonaniami. Przeprogramuj swój umysł. Wgraj mu nowe „oprogramowanie” nowe myśli, na swój temat, w które uwierzysz. Pamiętaj że samo powtarzanie sobie „kocham siebie” nie wystarczy. Naucz się wyznaczania granic, naucz się słuchania swojego wewnętrznego głosu – Twojego serca, wybieraj to co jest dla Ciebie dobre i postępuj w życiu zgodnie z własnym systemem wartości. To jest ciężka praca, ale tylko na początku. Wytrwaj, bądź konsekwentna. Kiedy zaczniesz życie będzie Cię sprawdzać – napotkasz sytuacje, które albo potwierdzą Twoją pracę i Cię wzmocnią, albo… będziesz zmuszona zacząć od nowa. Znajdź narzędzia, ludzi którzy Cię wesprą w budowaniu nowego JA.    
 • Afirmacje – aby były skuteczne musisz najpierw popracować nas swoimi założeniami, bo bezmyślne klepanie „kocham siebie” nic nie da. Kiedy przejdziesz proces z punktu pierwszego będzie Ci łatwiej uwierzyć w to co sobie będziesz powtarzać. Przykładowe afirmację na self concept: „miłość, którą darzę samą siebie znajduje odzwierciedlenie we wszystkich dziedzinach mojego życia”, „jestem wystarczająca taka, jaka jestem”, „wierzę w siebie bez względu na okoliczności” A w chwilach spadku energii i nastroju pomogą Ci słowa „jest wiara, jest nadzieja”.
 • Wdzięczność – kup ładny zeszyt i pisz każdego dnia za co jesteś wdzięczna, a będziesz miała tego więcej w życiu.
 • Medytacja – pierwsze co zrób to wybierz odpowiednią muzykę, poproś o ochronę, aby nie przyjąć podczas medytacji energii której nie chcesz, wypowiedz intencję, weź kilka głębokich oddechów nosem – zatrzymaj powietrze na chwilę – wypuść je ustami. Następnie skup się na oddechu i pozwól myślom krążyć. Praktykuj regularnie. Zacznij od 10 minut a z czasem wydłużysz medytacje nawet do godziny, jeśli będziesz potrzebowała.              

 

 

 

 

 

Scroll to Top